A kiütések okainak differenciálása nagyon nehéz dolog, emiatt is vagyunk bajban egy fotó feltöltésekor, amikor csak annyit kérdeznek, hogy "mi lehet ez"? Készítettünk egy kisokost a leggyakoribb gyermekbetegségek bőrtüneteiről, amik akár otthon megkönnyítik a kérdés eldöntését, hogy „mi lehet ez” a kiütés?
A pontos (vagy megközelítőleg helyes) diagnózishoz szükségesek egyéb kórelőzményi adatok, azaz hogy
- mennyi idős a gyermek,
- mikor jelentkeztek a tünetek, terjednek-e,
- van-e hőemelkedése, láza, hurutos megbetegedése,
- az egész testen jelentkeznek-e a kiütések, érintette-e a hajas fejbőr, szájnyálkahártya, tenyér-talp,
- van-e a környezetben más beteg gyerek, felnőtt,
- hol tart a hozzátáplálása, evett-e újat,
- szedett-e gyógyszert megelőzően,
- hol tartózkodott az elmúlt időszakban (csípések, melegkiütés miatt),
- viszket-e az elváltozás,
- kifakul-e a folt, kiütés, ha rányomja az üvegpoharat (üvegpohár teszt)?
„Tejkiütés”: A csecsemő arcán, nyakán, mellkasa és háta felső részén jelentkező, általában 3-4 hetes korra tetőző bőrtünetek, melyeket apró, kiemelkedő, szórványos vagy összefolyó piros göbcsék jellemeznek. Oka az anyatejes táplálás során (innen a neve) átkerülő anyai hormonok, illetve az újszülött éretlen bélrendszere, amiatt tápszeres babáknál is megfigyelhető. A csecsemő bőre az első néhány hétben ismerkedik az őt körülvevő baktériumokkal, melyekből kialakul a saját, normál flórája.
Koszmó: A csecsemők fejbőrén, időnként homlokán, szemöldökén zsíros, sárgás színű, plakkos lerakódás. Nem viszket. Speciális samponnal vagy olajos (növényi, paraffin) beáztatás után kíméletes dörzsöléssel eltávolítható. Ha piros és gyulladt, túlterjed a hajas fejbőrön, inkább seborrheás dermatitisről beszélünk, amire gyulladáscsökkentő krém szükséges.
Pelenkakiütés: A széklet, vizelet okozta felmaródás vagy új pelenka irritációja következtében megjelenő bőrpír, ami meleg tapintatú, fájdalmas. Célszerű elhagyni az illatos törlőket, csak tiszta vízzel tisztítani a területet, lehetőség szerint sokat szellőztetni a baba fenekét. Kezelése hámosító kenőccsel történik. Amennyiben pöttyössé, hólyagossá válik a terület, túlterjed a hajlatokra, gombás pelenkakiütésről beszélünk, ilyenkor a hámosító kezelést napi 2x gombaellenes szerrel (Canesten, Candibene) kell kombinálni.
Impetigo (ótvar): Baktériumok okozzák (Staphylococcus, Streptococcus). Főleg az arcon, az orr és fül körül, a szájzugokban és a hajas fejbőrön zavaros tartalmú gennyes hólyagocskák (pustula) jelennek meg, melyek kifakadása után erősen váladékozó hámhiányos, vörös terület figyelhető meg, melynek a tetején sárga vagy sárgásbarna pörk képződik. A pörk nehezen eltávolítható, helyén kerek, fénylő, nedvező hámfosztott terület marad, mely vérezhet. Az elváltozások viszketnek, és a vakarással a kórokozó könnyen átvihető egyéb bőrfelületekre, így nagyon gyorsan terjed a testen és más személyre is. Kezelése alapos fertőtlenítéssel (Betadinos lemosás, Octenisept spray) és antibiotikum tartalmú kenőccsel (Baneocin, Bactroban...) lehetséges.
Atópiás eczema: Jellemzően az arcon, végtagokon, könyök, térd területén lévő száraz elváltozás, de lehet nedvező, hólyagos és gyulladt is. Egyik jellegzetes tünete a viszketés, illetve a családi halmozódás. Kezelésében fontos a csecsemő fürdetése (langyos vízben,rövid ideig) és bőrápolása hypoallergén fürdetővel és testápolóval. A fürdetés után a nedves bőrt puha, jó nedvszívó ruhával itassuk fel, ne dörzsöljük. Súlyos esetben gyulladáscsökkentő, szteroidos krém használata szükséges.
Tejeskávé folt: Alig észrevehető néhány centiméter nagyságú, egyenetlen körvonalú világosabb folt/foltok testszerte. Amennyiben 5-nél több látható, a leírtaknál nagyobbak, vagy számuk szaporodik, orvosi vizsgálat szükséges, egyebekben teendő nincs velük.
Melegkiütés: Láz, párás, meleg környezet hatására a verejtékmirigyek kivezető nyílásában a szaru megduzzad és akadályozza a váladék elfolyását. Ennek eredményeként a nyak, tarkó, mellkas területén és a hajlatokban jelentkező, apró pöttyös bőrtünet, ami olykor viszket is. Kezelése csak tüneti, szellős pamut ruházat, vizes lemosás, kínzó viszketés esetén antihisztamin (Cetirizin, Fenistil csepp).
Csalánkiütés (urticaria): piros, viszkető, kiemelkedő, ujjbegynyi vagy összefolyó kiütések. Hirtelen kezdet, testszerte terjedés és viszketés jellemzi. Ellátása helyileg ható antihisztamin gél (Fenistil), szájon keresztüli antihisztamin (Fenistil csepp, Cetirizin csepp...), esetleg szteroiddal történik. Amennyiben gyorsan terjed, torokkaparás vagy rekedtség, hasmenés vagy hasi görcsök, ájulás társul, anafilaxiás sokkról beszélünk ami életveszélyes állapot, sürgősen mentő értesítendő (104)!
3-napos láz (roseola infantum, exanthema subitum, hatodik betegség): Humán Herpesvírus 6 okozza. 3-4 nap magas láz után testszerte kiütések, melyek mellett még torokfájás, orrfolyás, enyhe köhögés vagy gyomorfájás, hányás és hasmenés is jelentkezhet. A kiütések a mellkasonm hason, háton és a nyakon kezdődnek, de átterjedhet az arcra és a végtagokra is. Speciális kezelés nincs, lázcsillapítás, C-vitamin és folyadékpótlás szükséges.
Skarlát: Torokfájás, mandulagyulladás mellett a nyakon, arcon kezdődő majd testszerte megjelenő apró gombostűfejnyi kiütések,. A száj környéke sápadt! A nyelv ún. málnanyelv formát ölt. A tünetek után 2-3 héttel kéz és láb hámlása valamint a körmök leesése előfordulhat. Antibiotikum szükséges!
Agyhártyagyulladás: magas láz, hányás, rossz általános állapot mellett megjelenő apró, tűszúrásnyi bevérzések testszerte, melyek súlyos esetben összefolyó bíborvörös foltokká olvadnak össze. Az üvegpohár tesztre a kiütés NEM halványodik el. Késlekedés nélkül azonnali orvosi vizsgálat szükséges!
Rózsahimlő (rubeola): hőemelkedés, fejfájás, majd fül mögött duzzadt nyirokcsomók vezetik be a tüneteket. A kiütések ugyancsak a fül mögött, majd az arcon jelentkeznek, apró, rózsaszínűek, majd a test többi részére terjednek. 3 nap alatt elmúlik. Oltás van ellene! Magzatra ártalmas!
Ötödik betegség (erythema infectiosum, lepkehimlő): Parvovírus B19 okozza. Élénkvörös, meleg tapintású, kidomborodó foltok az arcon (mint egy pofon lenyomata). Átterjed a karokra, törzsre, combokra, fenékre, akár 3 hétig megjelenhet. Speciális kezelése nincs. Magzatra ártalmas!
Bárányhimlő: Törzsön, arcon, csoportosan megjelenő apró kiütések, melyek a hajas fejbőrön, szájnyálkahártyán és a nemi szerveken is lehetnek. Hólyagosak, majd kifakadnak, pörkösödnek, heget képezhetnek. Speciális kezelése immungyenge személyeknek szükséges (acyclovir), egyebekben hűsítő habok, vizes lemosás alkalmazható. Magzatra ártalmas!
Kéz-láb-száj- betegség: A Coxsackie vírus okozza. Parányi fekélyek, hólyagok az ajkakon, nyelven, ínyen és a szájnyálkahártyán. Kicsi, kerek, pirosas papulák, melyek vörös udvarral körülvett szürkés hólyagokba mennek át, majd 2 nappal később a tenyéren és a telpon jelennek meg. Hőemelkedés, láz társul. Speciális kezelése nincs.
Csípések: szúnyogcsípés, kullancscsípés a csoport feltöltött fájljai között külön dokumentumban elérhető
Rüh (scabies): Hajlatokban, ujjak között, csuklón, végtagokon jelentkező, erősen viszkető elváltozás. A rühatka átfúrja magát a bőr felső rétegein és allergiás reakciót provokál. Vakarásnyomok láthatók, éjszaka kifejezettebb tünetek lehetnek. Kezelése speciális krémmel vagy ecsetelővel, a ruhaneműk fertőtlenítésével jár.
Tetszett a cikk? Kérjük, oszd meg!
Hozzászólások
Ehhez a cikkhez még nem szólt hozzá senki. Legyél Te az első!
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned!