A köhögés nem betegség, hanem egy tünet, a szervezet reflexes válaszreakciója. Célja, hogy megtisztítsa a légutat a váladéktól, irritáló anyagoktól, mikrobáktól, vagy akár félrenyelt idegen testektől.
A köhögést provokálhatja a légút érintettségén kívül szív eredetű betegség, gasztroenterológiai betegség (pl. reflux) vagy akár lelki ok is.
Megjelenését tekintve lehet akut illetve krónikus. Akut köhögés leggyakoribb oka a felső légutak vírusos, vagy bakteriális eredetű betegsége, krónikus köhögést viszont hörghurut (bronchitis), asztma illetve valamilyen allergiás eredetű megbetegedés okoz leggyakrabban.
TÜNETEK
DIAGNÓZIS
A köhögés meghallgatása, illetve a gyermek fizikális vizsgálata legtöbb esetben elegendő a köhögést kiváltó ok feltárására. Bizonytalan vagy elhúzódó esetben képalkotó vizsgálattal egészíthető ki (mellkasi ultrahang vagy mellkas röntgen vizsgálatok, súlyosabb esetben mellkas CT vagy MR), illetve mikrobiológiai tenyésztések és laborvizsgálatok is végezhetők. Az idegentest félrenyelés (aspiráció) kimutatásának noninvazív, radiológiai módszere a mellkasi átvilágítás. A légút közvetlen áttekintése bizonyos esetekben szükséges lehet, ez bronchoscópos vizsgálattal végezhető el altatásban, idegentest gyanú esetén akár sürgősséggel. Allergia gyanú esetén vérvétel erősítheti meg a köhögést kiváltó légúti vagy táplálék eredetű okot. A tüdő betegségeinek elkülönítésében hasznosak lehetnek légzésfunkciós vizsgálatok is.
KEZELÉS
A köhögés kezelése nem más, mint a köhögést kiváltó kórállapot felderítése és gyógyítása. A köhögés csillapításában gyakran legtöbbet a megfelelő páratartalom biztosítása és bő folyadékbevitel jelenti, illetve kezelésében fontos a tiszta levegő és az irritáló anyagok (dohányfüst, por, pollen, állatszőr...) kerülése.
A. Száraz köhögés esetén köhögéscsillapítók alkalmazása szükséges, de jótékonyan hat a kortyolgatás, cukorkák szopogatása, de a fiziológiás sós inhalálással való légút nedvesítése is.
Gyógyszeres köhögéscsillapítás:
B. Hurutos köhögés kapcsán hurutoldó készítmény javasolt, melyet a kora délutáni órákig érdemes használni (3-4 órával az altatás időpontja előtt már ne), hogy éjszakára ne kínozza a gyermeket a felszakadozó váladék. Éjszakára az orrcsepp, gyakori orrszívás mérsékelheti a köhögést. Itt is hatékonyan alkalmazható a fiziológiás sós inhalálás, mely segít a váladék oldásában.
Gyógyszeres váladékoldás (hurutoldó kezelés): Mucolyticus gyógyszerek adagolása (a váladék sűrűségét oldja)
Az orális antibiotikumokat biztonsági okokból az acetylcystein és carbocystein tartalmú gyógyszerektől külön és legalább 2 óra elteltével ajánlott alkalmazni, egymás hatását csökkentik. Hurutos köhögést köhögéscsillapítóval nem szabad csökkenteni!
C. Ugató köhögésre a hideg pára (akár ablak nyitása vagy hűtőszekrény elé ültetés), illetve a gége gyulladását, duzzanatát csökkentő szerek (antihisztamin, szteroid) használatosak. Súlyos esetben kórházi kezelés szükséges!
D. Fulladás, hangadási képtelenséggel járó fojtott köhögés esetén életmentő beavatkozás szükséges:
Szerző: Dr. Tajti Zsanett
Kép forrás: saját