A lenőtt nyelv, vagy más néven rövid nyelvfék meglehetősen gyakori jelenség, lényegében egy veleszületett eltérés.
Eredményeként a nyelv nem tud megfelelően mozogni, így táplálási, nyelési problémákat, akár rendellenes fogazatot, illetve később hangképzési zavarokat is okozhat. Ugyanakkor számos tanulmány alátámasztotta, hogy a lenőtt nyelv nem okoz megkésett beszédfejlődést!
A normál nyelvfék nem más, mint a nyelv alatt húzódó vékony kötőszövetes hártya a nyelv és a szájfenék között. Kóros esetben a fogínyen vagy közvetlenül mögötte ered és a nyelvcsúcsig, vagy tőle néhány milliméterre ér, megjelenését tekintve vékony, rugalmas hártya. Más esetekben a szájfenéken a nyelv tövét rögzíti a szájfenékhez és vaskos, merev pányvaként fogja a nyelvet. A lenőtt nyelv fiúknál gyakrabban fordul elő (1,5-2,6x). A legtöbb eset szórványos megjelenésű, de öröklött formája is ismert.
Normál variánsnak tekinthető, amikor egyáltalán nem látható nyelvfék a csecsemőnél.
Forrás, Uptodate: Courtesy of Glenn C Isaacson, MD, FAAP., Graphic 60685 Version 2.0
TÜNETEK
Leggyakrabban születést követően derül fény a rendellenességre, ugyanis az eredményes szopáshoz elengedhetetlen a nyelv hatékony működése. Rövid nyelvfék esetén a csecsemő ügyetlenül szopik, a nem megfelelő vákuum képzés miatt gyakran elengedi a mellet, emiatt nem jut elegendő anyatejhez, éhes marad, nyugtalan, nem gyarapszik megfelelően. Cumisüvegből való etetés esetén megtévesztően jobban mennek a dolgok, de ez nem szól a lenőtt nyelv ellen, ugyanis az üvegből való táplálkozáshoz más szopási technika szükséges. Számos esetben az édesanya magában keresve a problémát emiatt nyúl tápszeres kiegészítés után, holott megfelelő mennyiségű anyatej termelődik, csak a gyermek nem képes a mellekből kiüríteni. Ennek sajnálatos következménye lehet az édesanyánál a mell gyulladása, illetve akár az anyatejes táplálás elhagyása is.
Mikor gondoljunk lenőtt nyelvre? Ha
KEZELÉS
A lenőtt nyelv önmagában nem vonja maga után a szopási nehezítettséget, a csecsemők nagy része lenőtt nyelv mellett is tökéletesen táplálható. Emiatt érdemes elsődlegesen szoptatási tanácsadó, vagy védőnő segítségét kérni, ha problémák adódnak az anyatejes táplálással.
Ha a szoptatási tanácsadó instrukciói ellenére is fennáll a nehezített szoptatás, a frenotómia (vagy más néven frenulotómia), azaz a nyelvfék átvágása a megfelelő kezelés. Maga a procedúra néhány percet vesz igénybe, nem okoz fájdalmat, és maximum néhány csepp vérzést eredményez. A csecsemő a beavatkozás után perceken belül táplálkozhat. A frenotómiát ebben jártas gyermekgyógyász, (száj)sebész vagy fül-orr-gégész szakorvos végezheti.
Forrás: Uptodate Courtesy of Glenn C Isaacson, MD, FAAP, FACS. Graphic 52382 Version 1.0,
A frenuloplasztika (Z-plasztika) már komolyabb, altatásban végzett műtéti eljárás, erre bizonyos típusú nyelvlenövésekkor vagy idősebb korban van szükség.
Szerző: Dr. Tajti Zsanett
Forrás:
https://gyogyhirek.hu/mi-lenott-nyelv-rovid-nyelvfek/
Uptodate: Hivatkozás